Vinařství Glosovi

Vinařství Glosovi

Moravská Nová Ves

7 tipů jak si vybrat víno

Aktualita: Blog

 

Ahoj, milí čtenáři.

 

Dnes vám poradíme, jak si vybrat víno, které vám bude chutnat a nebude pro vás zklamáním. Víno je nápoj, který má mnoho druhů, barev, chutí a vůní. Jak tedy poznat, které je to pravé pro vás?

 

Než začnete vybírat víno, musíte si položit několik otázek:

 

- K čemu chcete víno pít? Je to k jídlu, k posezení s přáteli, k oslavě nebo jen tak pro radost?

- Jakou máte rádi chuť? Preferujete suchá nebo sladká vína, lehká nebo těžká, ovocná nebo kořenitá?

- Jaký je váš rozpočet? Chcete utratit pár stovek nebo tisíců za láhev?

 

Podle odpovědí na tyto otázky si můžeš zúžit výběr vína. Obecně platí, že k jídlu se hodí suchá a těžší vína, která podpoří chuť pokrmu. K posezení s přáteli nebo k oslavě se zase hodí lehčí a ovocnější vína, která jsou osvěžující a nenásilná. A pokud chcete jen tak popít víno pro radost, tak si vyberte podle svého gusta a nálady.

 

 

Zde je pár tipů, na co se zaměřit:

 

1. Jaké je vaše oblíbená chuť? Můžete si vybrat víno podle toho, zda je sladké, polosladké, polosuché nebo suché. Sladká vína mají více cukru a méně kyseliny, zatímco suchá vína naopak. Polosladká a polosuchá vína jsou někde mezi tím.

 

2. Znáte svou oblíbenou barvu? Pokud ano, můžete si vybrat víno podle toho, zda je bílé, růžové nebo červené. Bílá vína jsou vyrobena z bílých hroznů nebo z červených hroznů bez slupek, tzv. klaret. Klarety se však v nabídce neobjevují příliš často. Růžová vína jsou vyrobena z červených hroznů s krátkým macerováním slupek. Červená vína jsou vyrobena z červených hroznů s dlouhým macerováním slupek.

 

3. Co oblíbený styl vína? Pokud jej znáte, můžete si vybrat víno podle toho, zda je mladé, zrající nebo zralé. Mladá vína jsou čerstvá, ovocná a lehká. Zrající vína jsou plnější, komplexnější a těžší. Zralá vína jsou bohatá, aromatická a jemná.

 

4. Upřednostňujete konkrétní odrůdu hroznů? Co je to odrůda hroznů? Je to skupina hroznů, která má společné genetické vlastnosti a původ. Každá odrůda má svou typickou chuť a aroma, které mohou být ovlivněny i podmínkami pěstování. Naučte se rozpoznat některé základní odrůdy, jako například Ryzling, Chardonnay, Sauvignon, Pinot Noir, Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Moravia či Fratava.

 

5. Máte svůj oblíbený region? Pokud ano, můžete si vybrat víno podle toho, odkud pochází. Každý region má své typické odrůdy, půdu, klima a tradice. A nejedná se pouze o regiony v rámci světa, ale také o regiony v rámci země. Ano, i v rámci České republiky se vína liší dle regionu. V České republice se vinařské regiony dělí na oblast Morava a Čechy. V rámci oblasti Morava pak máme podoblast Znojemskou, Mikulovskou, Slováckou a Velkopavlovickou.

 

6. Víte k jaké příležitosti víno bude? Podívejte se na obsah alkoholu. Čím vyšší je obsah alkoholu, tím silnější je víno a tím rychleji vás opije. Pokud chcete pít více sklenek bez negativních následků, volte nižší procenta alkoholu. Pokud máte problémy s negativními následky, které souvisí s množstvím síry ve víně, tak mrkněte na naši řadu vín NATURA s minimem síry.

 

7. Chcete doplnit večeři či slavnostní oběd o kvalitní víno? Můžete zvolit víno podle typu masa nebo omáčky. Obecně platí, že bílá vína se hodí k rybám a drůbeži, červená k červenému masu a sýrům. Pokud chcete jen tak popíjet s přáteli, můžete si vybrat lehké a ovocné víno, které se pije dobře i bez jídla.

 

 

Doufám, že vám tyto tipy pomohly při výběru vína. Nezapomeňte ale, že nejdůležitější je vaše osobní preference a nálada. Samozřejmě nejlepší způsob, jak se naučit o víně, je ochutnávat ho a porovnávat ho. Takže neváhejte a objednejte si vína třeba z našeho degustačního balíčku. Víno je o radosti a sdílení, tak si ho užijte! Na zdraví!

 

Glosovi


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace