Vinařství Glosovi

Vinařství Glosovi

Moravská Nová Ves

Řez na kordon (čípky)

Aktualita: Odborné články

Řez na kordon

Nejprve je potřeba si uvědomit, jaké výhody a nevýhody má řez na kordon a řez na tažeň.

Při řezu na kordon mají keře lepší možnost stejnoměrně zásobovat všechny části keře výživou z kořenů a také lepší rozmístnění asimilátu z listů do celého keře. Při řezu na dvouoké čípky bývá na letorostech méně hroznů a menších, ale kvalita vyšší a životnost keřů delší. Systém kordon je oproti systému na tažně o něco pracnější – je nutno provádět důkladný podlom.

Systém na kordon je nejvhodnější zakládat co nejdříve po výsadbě. Pokud je letorost, který vyroste z vysazené sazenice slabý a nevyzraje alespoň 2 očka nad vodící drát, je lepší jej sestříhnout u sazenice. V případě dobrého růstu je možné ve 2. roce vypěstovat kmínek a zakrátit réví 2 očka nad nosným drátem. Při bujném vzrůstu je možné založit kmínek i vodorovný kordon, jeho délka by měla být 20-25 cm od vedlejšího keře. Kordony by měly směřovat z kopce dolů. Réví by mělo být vyvázáno tak, aby očka a vyrašené letorosty směřovaly pokud možno vzhůru. Očka, která směřují dolů, je vhodné hladce vyslepit, aby v budoucnu nevyrůstaly zbytečně letorosty.

Na vyvázaném kordonu by se při vzdálenosti keřů 80-100 cm od sebe měly ponechávat jen 4 letorosty vzdálené od sebe okolo 20 cm, při hustší výsadbě jen 3 letorosty. Řez na zapěstovaném kordonu je důležité provádět pouze na dvě nejspodnější očka, jink se čípky rychle vzdalují od ramene kordonu. Při řezu na kordon při vzdálenosti keřů 80-100 cm není vhodné ponechávat více, než 8-10 letorostů. V případě, že keře jsou velmi bujné, nebo zapšstováváme kordony z vedení na težně, můžeme na keři ponechat polotažeň a tím zvýšíme zatížení keře.

 

Lubomír Glos

 

Přihlašte se do odběru novinek a budete jako první vědět o nových odborných článcích a novinkách z našeho vinařství.


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace