Vinařství Glosovi

Vinařství Glosovi

Moravská Nová Ves

Chenin Blanc

Chenin Blanc – nesmírně univerzální, s tóny medu, někdy až s vůní žampionů a vlhké slámy

 

Chenin Blanc je starofrancouzská odrůda z oblasti Anjozu a Touraine, které leží na dolním toku řeky Loiry. V 15. století získala své jméno podle Mont Chenin, jednalo se původně o malé panské sídlo na břehu řeky Echaudon, jižně od Touraine , kde ji pěstoval lord Chenonceaux a jeho švagr, opat z Cormery. Pěstování v Anjou však lze vysledovat již kolem roku 845 n.l. Dodnes se zde ve třech vesnicích pěstuje jako monokultura.

 

V současné době se Chenin Blanc velmi úspěšně pěstuje po celém světě, nejen ve Francii, kde z něj vyrábějí vína suchá, polosuchá, sladká i šumivá. Velmi rozšířenou odrůdou je v Jižní Africe, kde má v rozloze pěstování bílé odrůdy prvenství, pěstuje se na 28 % plochy, z části se zde nazývá Steen. Do Kapska přivezli Chenin blanc v 17. století holandští osídlenci.  Ve vinařských oblastech nového světa, se Chenin Blanc dále pěstuje v Kalifornii, Argentině a na menší ploše také v Austrálii.

 

Chenin blanc roste bujně a je to velmi plodná odrůda a je potřeba ji kvůli vysoké úrodnosti redukovat. Při velmi vysoké sklizni a nepříznivém počasí mohou být vína s vyšší kyselinou. Na druhou stranu hrozny ani v teplých letech neztrácí kyselinu a vína jsou velmi příjemná. Tato odrůda má tenkou slupku, vysoký obsah přirozeného cukru a je náchylná na napadení plísní šedou – botritidou, toho se využívá při výrobě sladkých vín. Tak vyroběná sladká vína mají nejdříve vůně broskví, ananasu, banánu a později se objeví sladký slad, perník a smetana. Jsou to vína, která při dobrém uskladnění vydrží desítky let.

 

Lehká vína slouží jako aperitiv nebo doprovázejí pokrmy z ryb či kuřecího masa. Polosladká se předkládají k masitým pokrmům se smetanovými omáčkami a sladká vína se dobře snoubí s různými pudinky, v nichž je kyselé ovoce, nebo se sýry s modrou plísní.

 


Synonyma: Blanc d´Anjou, Pinau blanche de Loire, Pineau de la Loire, Pinot de la Loire, Steen, White pinot

Aktuální ceník.


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace