Vinařství Glosovi

Vinařství Glosovi

Moravská Nová Ves


Vinařství glosovi

Vinařství Glosovi

Rodinné vinařství vzniklo v roce 1992, na jeho chodu se podílí Lubomír Glos a jeho děti Lubomír, Helena a Eva.

Od roku 1997 jsme členy sdružení vinařů z Moravské Nové Vsi a Mikulčic Collegium Vinitorum®.

Obhospodařujeme 6 ha vinic v Moravské Nové Vsi, ve viničních tratích Vinohrady a Stará hora. Podmínky pro pěstování révy jsou zde ideální, obec patří do Vinařské oblasti Morava, podoblast Slovácká. Leží v bioregionu dyjsko-moravském a zaujímá v široké říční nivě rovinatou část s hlinitopísčitými půdami, s jílovitým podložím. Půdy jsou tady těžké, dobře drží vodu a v kombinaci s teplým a suchým podnebím bohatým na přízemní inverze a suché jižní větry, vytváří mimořádně příznivé podmínky pro pěstování především modrých odrůd.

Specializujeme se na produkci vysoce kvalitních přívlastkových vín, která vyrábíme tradičními způsoby, bez použití přídatných látek a speciálních kvasinek.

Naše vína pravidelně získávají ocenění na významných vinařských soutěžích tuzemských i zahraničních.

Lubomír Glos – šlechtitel a vinař

„Ve čtrnácti letech jsem si vypěstoval první révové sazenice a vysadil vinici, ze sklizených hroznů jsem v osmnácti vyrobil první víno. Absolvoval jsem Střední vinařskou školu ve Valticích. Od roku 1963 jsem pracoval jako vinař v JZD Moravská Nová Ves, od roku 1983 jsem vedl vinařství v JZD Břeclav.

Ke šlechtění vinné révy mě přivedl prof. Vilém Kraus, se kterým jsem úzce spolupracoval už od mého působení v zemědělském družstvu Moravská Nová Ves.“

V 70. letech 20. století vznikla Cabernet Moravia křížením odrůd Zweigeltrebe a Cabernet Franc. Je to vitální a velmi plodná pozdní odrůda vhodná do našich nejjižnějších oblastí. Víno vyrobené z dobře vyzrálých, zredukovaných hroznů je velmi barevné, má nižší kyseliny a jemné třísloviny s aromatickými složkami připomínajícícmi borůvky a černý rybíz.

Ve stejné době byla vykřížena odrůda Fratava (Frankovka x Svatovařinecké). Charakterem a jakostí připomíná víno Svatovavřinecké, ale s podstatně nižší kyselinou. Je velmi plné, extraktivní, s vysokou barvou.

Další odrůda Modrá  Morávka pochází z křížení Frankovka x Svatovavřinecké x Cabernet Moravia. Víno z této odrůdy je velice příjemné a pitelné, připomíná Cabernet Moravii, ale je podstatně jemnější, s méně výrazným cabernetovým aroma.

„V našich vinicích zkouším další odrůdy vinné révy vhodné pro pěstování v našich podmínkách. Zaměřuji se na šlechtění nových interspecifických odrůd a odrůd stolních bezsemenných, které by se daly pěstovat v nevinařských oblastech.“

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace